انواع شارژر های موبایل و نحوه نگهداری از سیم شارژر

انواع شارژر های موبایل و نحوه نگهداری از سیم شارژر پیام بگذارید

وقتی به فروشگاه مراجعه می کنید و یک تلفن همراه خریدارید می کنید، داخل جعبه یک شارژر فابریک (اصلی) گوشی مورد نظر وجود دارد که میتوانید به راحتی با اتصال آن به برق، موبایل خود را شارژر کنید. جالب است بدانید این شارژر ها انواع مختلفی دارند که بنابه استفاده در شرایط و مکان های متفاوت، می توانند به صورت جداگانه استفاده شوند. همینطور گوشی های موبایل مختلف، شارژر های متفاوتی دارند. بنابراین نمی توان انتظار داشت یک شارژر دیواری ساده بتواند تمام موبایل های دوستان شما را شارژ کند.

در ادامه خواهیم دید انواع مختلف شارژر های موبایل و سیم های آنها چگونه هستند. قبل از آن، بهتر است کمی بیشتر در رابطه با باتری موبایل بدانیم. در این مقاله از کیهان با ما باشید.

موبایل شما در حال خاموش شدن است یا فراموش کرده اید سیم شارژر خود را بیاورید!

حتماً شما هم تجربه کرده اید. در حال خارج شدن از منزل هستید، اسنپ منتظر شما است. متوجه می شوید که فقط ۲% شارژ دارید! با این حال سعی می کنید تلفن خود را حتی یک دقیقه هم به شارژ بزنید. یک درصد هم یک درصد است!

اگر گوشی شما مدل جدیدتری باشد، یا از آن زیاد استفاده نکنید، باتری شما زمان بیشتری دوام خواهد آورد اما استفاده از امکاناتی مانند اتصال به اینترنت، پخش فیلم یا موزیک باعث می شود سریعتر به خاموشی تلفن همراهتان نزدیک شوید.

انواع باتری های موبایل - نحوه نگهداری از سیم شارژر

مبانی باتری موبایل

باتری ها با نگه داشتن انرژی الکتریکی، امکان کار تلفن همراه را فراهم می کنند. از لحاظ تئوری ، هرچه باتری بزرگتر باشد ، ظرفیت بیشتری نیز خواهد داشت ، اما عمر باتری به شدت تحت تأثیر نیازهای تلفن است. به عنوان مثال ، صفحه های بزرگتر از انرژی بیشتری استفاده می کنند. بنابراین باتری سریعتر خالی خواهد شد. سازندگان تلفن همراه معمولاً تناسب معقولی بین ظرفیت باتری و میزان استفاده آن ایجاد میکنند تا استفاده کننده با خیال آسوده تری بتواند با تلفن همراه خود کار کند.

ظرفیت باتری

ظرفیت باتری ، به صورت میلی آمپر در ساعت (میلی آمپر ساعت) اندازه گیری می شود و نشان می دهد که چه میزان شارژ را می تواند نگه دارد. اصطلاح آمپر به میزان شارژ (یا جریان) شارژر می تواند اشاره کند ، در حالی که ولتاژ به سرعت تحویل آن اشاره دارد. قدرت کلی دستگاه با واحد وات اندازه گیری می شود.

شارژر های اندروید و آیفون

شارژرهای استانداردی که برای آیفون و تلفنهای قدیمی اندرویدی هستند ، دارای ۱ آمپر جریان می باشند و ۵ وات نیرو را در اختیار شما قرار می دهند. شارژرهای جدید جدید با فناوری مانند Quick Charge از ۲ آمپر و ۱۲ وات یا بیشتر پشتیبانی می کنند ، به طور بالقوه شارژ تلفن شما تا چهار برابر سریعتر انجام میشود.

چگونه شارژ سریع کار می کند

تلفن های اندرویدی مانند LG G8 و HTC U12 +  که از فناوری Quick Charge 3.0 پشتیبانی می کنند ، می توانند در مدت ۳۵ دقیقه ۸۰ درصد شارژ شوند. سامسونگ می گوید شارژر سریع دیواری خود با فناوری Quick Charge 2.0 می تواند پنج ساعت شارژ باتری را در ۱۰ دقیقه تحویل دهد.

ویژگی بهینه سازی سریع Charge 3.0 این است که: هنگامی که باتری نزدیک به خالی باشد ، تلفن شما را خیلی سریع شارژ می کند و وقتی تقریباً نیمی از آن پر شود ، کند می شود. این امر برای جلوگیری از گرم شدن باتری و آسیب رساندن به آن است.

برای اینکه بدانید گوشی شما از شارژ سریع پشتیبانی میکند یا خیر، بهتر است به دفترچه راهنمای گوشی یا سایت سازنده مراجعه کنید.

شارژ سریع و بدون آسیب

هر تلفن همراه نمی تواند از قدرت کامل یک شارژر سریع پشتیبانی کند. به عنوان مثال ، آیفون ۶ از ۱٫۶ آمپر پشتیبانی می کند و از یک شارژر ۱ آمپر بهره می برد. یک شارژر ۲٫۲ آمپر مانند شارژر برای iPad شما، آیفون شما را دو برابر سریعتر شارژ نمی کند! فقط با سرعتی که تلفن همراه شما می تواند از آن استفاده کند، شارژ می شود. این قضیه در باره آیفون های قدیمی که فقط از ۱ آمپر پشتیبانی می کنند نیز صادق است. حتی استفاده از شارژر های با آمپر بالاتر، می تواند به باتری گوشی شما آسیب وارد کند!

جو سیلورمن ، مدیرعامل و مالک نیویورک رایانه می گوید ، برای جلوگیری از آسیب در باتری از شارژ سریع ، فقط از شارژرهای معتبر استفاده کنید. شارژ سریع از شارژرهای مجاز (از طرف سازنده یا شخص ثالث) به ماندگاری طولانی مدت باتری تلفن شما آسیب می رساند. مورد دیگری که ممکن است باتری شما را خراب کند، شارژرهای عمومی ساخته شده از مواد ارزانتر هستند که به طور صحیح و دقیق کار نمی کنند و این باعث شارژ نشتی می شود که می تواند باتری را خراب کند.

شارژر دیواری با سیم USB

شارژر دیواری با سیم USB
شارژر دیواری با سیم USB

تقریباً تمام گوشی های موبایل به همراه یک شارژر دیواری AC فروخته می شوند. در بعضی مدل ها سیم شارژر که به صورت USB است ، می تواند از آن جدا شود و مستقیماً به یک دستگاه دیگر مانند لپ تاپ هم متصل شده و به عنوان کابل رابط (یا کابل دیتا) که برای انتقال اطلاعات می باشد، استفاده شود.

معمولاً شارژر های موجود در ایران با برق ۲۲۰ ولت شهری کار می کنند و خروجی های متفاوتی بسته به نوع گوشی دارند. تلفن هایی که دارای قابلیت Fast Charging هستند، آمپر یا جریان خروجی شارژر آنها بیشتر است.

شارژرهای USB و AC از ساده ترین و متداول ترین نوع شارژرهای گوشی همراه هستند و بسیاری از افراد تمایل دارند که تعدادی از آن ها را در موقعیت های مختلف مانند منزل و محل کار، در دسترس داشته باشند.

انواع سیم های شارژر USB

کابل های USB یا Universal Serial Bus این روزها همه جا هستند. بیشتر ما روزانه از آنها برای شارژ تلفن های هوشمند ، تبلت ها و دوربین های خود ، اتصال آنها به رایانه و غیره استفاده می کنیم. با این حال ، کابل های USB با وجود این واقعیت که کارهای مشابهی را انجام می دهند، در شکل ها و اندازه های مختلفی قرار می گیرند. در ادامه نگاهی خواهیم انداخت به انواع مختلف سیم های شارژر USB موجود در بازار ایران.

سیم شارژر با سوکت USB Type-A

انواع شارژر های موبایل سیم شارژر با سوکت USB Type-A و نحوه نگهداری از سیم شارژر
USB type A

اتصالات USB Type A بسیار رایج است و این روزها تقریباً در هر کابل USB قابل مشاهده است. آنها برای اتصال دستگاه های مختلفی از جمله تلفن های هوشمند ، دوربین ، صفحه کلید و غیره به رایانه ها استفاده می شوند و همچنین می توانند به شارژرهای دیواری وصل شوند که برای شارژ وسایل استفاده می شوند.

سیم شارژر با سوکت USB Type-B

انواع شارژر های موبایل سیم شارژر با سوکت USB Type-B و نحوه نگهداری از سیم شارژر
USB Type-B

این کابلها به اندازه سایر این لیست کاملاً معمول و همه کاره نیستند ، زیرا بیشتر برای اتصال چاپگرها و اسکنرها به رایانه ها استفاده می شود. آنها یک شکل مربع با گوشه های بیرونی برج دار در انتهای بالا دارند. اگرچه هنوز از آنها استفاده می شود ، اتصالات USB Type-B به تدریج در حال جایگزین شدن هستند. این سوکت ها به علت ضخیم بودن، در تلفن های همراه استفاده نمی شوند.

سیم شارژر با سوکت سوزنی بزرگ و کوچک

انواع شارژر های موبایل سیم شارژر با سوکت سوزنی 2 و 3.5 میلیمتری و نحوه نگهداری از سیم شارژر
شارژر سوزنی

قدیمی ترین نوع شارژر موبایل ها به شارژر سوزنی مربوط می شود. که در دو نوع بزرگ (پین ۳٫۵ میلیمتری) و کوچک (۲ میلیمتری) تنها وظیفه رساندن ولتاژ DC شده به تلفن همراه را داشت.

سیم شارژر با سوکت مینی USB

سیم شارژر با سوکت micro usb و چگونگی نگهداری از سیم شارژر
mini USB

چند سال پس از شارژر های سوزنی، تلفن هایی آمدند که با استفاده از سوکت مینی USB شارژ می شدند. این سوکت مینی می توانست علاوه بر انتقال جریان الکتریکی به منظور شارژر، برای انتقال اطلاعات با سرعت محدود نیز بکار رود. کمی پس از آن و در جریان کوچکتر شدن گوشی های موبایل، نیاز به کوچکتر شدن و بهینه شدن درگاه مینی USB نیز احساس شد. بنابراین درگاه میکرو USB به وجود آمد.

سیم شارژر با سوکت میکرو USB

سیم شارژر با سوکت میکرو USB و انواع شارژر های موبایل
micro USB

کانکتور میکرو USB بسیار کوچک است و به تولید کنندگان امکان می دهد تولید دستگاه های باریک را شروع کنند. اگرچه سوکت USB Type-C که در زیر توضیح داده شده است، تکنولوژی جدیدتری است، میکرو USB هنوز رایج ترین پورت است که امروزه در اکثر تلفن های هوشمند اندرویدی، تبلت ها و سایر دستگاه ها یافت می شود. استفاده از این درگاه تقریباً توسط هر تولید کننده در سراسر جهان به استثناء اپل و شاید چند شرکت دیگر تصویب شده است.

سیم شارژر با سوکت USB Type-C

سیم شارژر موبایل با سوکت USB Type-C و نگهداری
USB Type-C

این جدیدترین درگاه USB است که در تلفن های هوشمند جدید و سایر دستگاه های تلفن همراه وجود دارد و سرعت انتقال داده سریعتری نسبت به نسخه های USB قبلی را ارائه می دهد. بزرگترین مزیت USB-C این است که برخلاف مدل قبلی خود ، قابل برگشت است و می توان آن را به بالا یا پایین (پشت یا رو) متصل کرد. این استاندارد جدید برای دستگاه های تلفن همراه شده است. با این حال ، برخی از تولید کنندگان هنوز هم در حال عرضه گوشی های جدید با درگاه های میکرو USB قدیمی هستند ، به خصوص در سکتور گوشی های اقتصادی این موضوع بیشتر مشاهده می شود.

سیم شارژر با سوکت لایتنینگ

سیم شارژر موبایل با سوکت لایتنینگ و نگهداری از آن
Lightning connector

کانکتور Lightning یک اتصال دهنده کوچک در دستگاه های تلفن همراه اپل (و حتی برخی از لوازم جانبی) است که دستگاه ها را به رایانه ها و شارژر های مربوط به آنها متصل می کند.

اتصال لایتنینگ در سال ۲۰۱۲ با ورود آیفون ۵ و اندکی پس از آن ، iPad 4 معرفی شد. این روش استانداردی برای شارژ آنها و اتصال آنها به دستگاه های دیگر مانند لپ تاپ است.  اگرچه برخی از دستگاه ها مانند ۲۰۱۸ iPad Pro ، از USB-C به جای Lightning به عنوان اتصال استاندارد آن استفاده میکنند.

از یک سو سوکت لایتنینگ و از سوی دیگر یک USB type-A به سیم شارژر گوشی های شرکت اپل وصل شده است. این سوکت مانند USB type-C کاملا دو طرفه بوده و می توانید در جهت بالا یا پایین آنرا متصل کنید.

ایستگاه شارژ (Charging Station)

ایستگاه شارژ (Charging Station) برای نگهداری از سیم شارژر تلفن همراه
Charging Station

در مکان های شلوغ و جاهایی که ممکن است شارژر های زیادی به یک پریز متصل شود، بهتر است از ایستگاه شارژ استفاده شود. ایستگاه شارژؤ به صورت یک دستگاه همیشه متصل به برق، این امکان را فراهم می آورد چند گوشی موبایل به صورت همزمان به پورت های متنوع موجود در آن وصل شوند. بعضی از این ایستگاه های شارژ دارای کابل متصل بوده و برخی دیگر نیز بدون کابل شارژر هستند. بنابراین بهتر است کابل مخصوص خود را همراه داشته باشید.

ایستگاه شارژ در مکان های عمومی مانند ایستگاه های قطار، بیمارستان ها و زیارتگاه ها استفاده بیشتری دارد.

شارژر فندکی

شارژر فندکی در خودرو به همراه کابل
شارژر فندکی

کسانی که مدام در حال رانندگی هستند و یا زمان زیادی را در خودرو سپری می کنند، می توانند از شارژر فندکی استفاده کنند. این شارژر ها معمولا دارای دو پورت USB-A در آمپر های متفاوت هستند تا بتوانید انتخاب بیشتری برای استفاده از آمپرهای متفاوت برای دستگاه های مختلف داشته باشید.

نکته مهم اینجا است که ممکن است بعضی از این شارژر ها دارای کابل اتصال نباشند که در این حالت پیشنهاد می شود از کابل مناسب و با کیفیتی برای اتصال استفاده کنید. همینطور فراموش نکنید کابل اتصال شارژر به موبایل در خودرو به علت جابجایی متعدد، امکان خرابی بیشتری دارند. بنابراین نگهداری از سیم شارژر در خودرو نیز دارای اهمیت جدی تری است.

شارژر خورشیدی

شارژر خورشیدی موبایل - نگهداری از سیم شارژر
شارژر خورشیدی

مدل های متفاوتی از شارژر های خورشیدی در بازار وجود دارد. این دستگاه ها نور خورشید را به جریان الکتریکی تبدیل کرده و آنرا به تلفن همراه شما منتقل می کنند. شارژر های خورشیدی سازگار با طبیعت بوده و می توانند در شرایطی که دسترسی به برق ندارید (مانند سفر و کمپ در مکان های دور افتاده) مفید واقع شود. در حال حاضر، پاوربانک هایی وجود دارند که هم با جریان برق و هم به صورت خورشیدی شارژ می شوند.

پاوربانک

پاوربانک

یکی از ابزارهایی که امروزه بسیار محبوب شده است، پاوربانک ها هستند. این دستگاه های قابل حمل، انرژی الکتریکی را در خود ذخیره کرده و به شما اجازه می دهند در مواقع لزوم از آنها به عنوان شارژر برای تلفن همراه خود استفاده کنید.

اغلب پاوربانک ها را می توانید به سادگی در جیب خود قرار داده و اطمینان پیدا کنید که گوشی تلفن همراه شما حداقل ۲ یا ۳ مرتبه شارژ می شود.

پاوربانک ها دارای ظرفیت های متفاوتی هستند که با واحد میلی آمپر اندازه گیری می شوند. رایج ترین پاوربانک ها بین ۵ تا ۱۰ هزار میلی آمپر هستند که برای یک یا دو بار شارژر موبایل کافی هستند. طبیعتاً این پاوربانک ها دارای حجم کوچکتری نسبت به انواع پر ظرفیت تر خود می باشند. از سوی دیگر پاوربانک های بالای ۲۰ هزار میلی آمپر نیز وجود دارند که ظرفیت نگهداری شارژ بیشتری در اختیار شما قرار می دهند.

بهتر است قبل از اقدام به خرید پاوربانک، حتماً اولویت های خود را در نظر بگیرید. نسبت ظرفیت و قابل حمل بودن دستگاه فاکتور مهمی در انتخاب پاوربانک است. علاوه بر آن، به علت پرتابل بودن این دستگاه ها، سیم شارژر ممکن است زودتر از حالتی که از شارژر دیواری استفاده میکنید خراب شود. بنابراین نگهداری از سیم شارژر پاوربانک امری ضروری است.

نحوه نگهداری از سیم شارژر

نحوه نگهداری از سیم شارژر
نحوه نگهداری از سیم شارژر

مانند هر وسیله دیگری، سیم شارژر نیاز به نگهداری دارد. به خصوص که این وسیله غالباً در حال جابجایی و تحرک است. پیچ خوردگی و کشیدگی از جمله آسیب های رایجی است که به سیم شارژر وارد می شود. قرار دادن سیم در محیط هایی که آلودگی های مختلفی داشته باشند نیز از جمله عواملی است که می تواند عمر سیم شارژر شما را کم کند.

برای جلوگیری از گره خوردگی یا پیچ خوردگی سیم شارژر، می توانید از کی فون؛ محصول کاملا ایرانی کیهان که دارای گواهی ثبت اختراع می باشد استفاده کنید.

کی فون چگونه از سیم شارژر تلفن همراه شما محافظت می کند؟

این وسیله کاربردی و مفید، منحصراً ساخت ایران بوده و بسیار با کیفیت، زیبا و با استحکام می باشد. بنده نگهدارنده سیم و کابل کی فون، از چرم طبیعی ساخته شده، با دوام بوده و دارای طول عمر زیاد است. از مزایای این وسیله می توان به این نکته اشاره کرد که، با اتصال دو یا چند بند به یکدیگر، می توان اندازه آن‌ها را بزرگتر کرده و استفاده نمود.

نحوه نگهداری از سیم شارژر
نحوه نگهداری از سیم شارژر

بند نگهدارنده انواع سیم و کابل کی فون از پیچ و تاب و گره خوردن سیم ها بعد از هر بار استفاده، جلوگیری می‌کند. همچنین مانع شکستگی های داخلی و قطع شدن سیم ها می شود و در نهایت باعث افزایش طول عمر وسایل خواهد شد. بند نگهدارنده انواع سیم و کابل کی فون در سه سایز متفاوت و با رنگ بندی های مختلف ارائه می شود.

خرید نگهدارنده سیم شارژر کی فون به صورت آنلاین

برای خرید این محصول و حمایت از کالای ایرانی، می توانید به فروشگاه آنلاین سایت مراجعه فرمایید و کالا را پس از سفارش، درب منزل خود دریافت کنید. کلیه محصولات کیهان دارای ۹ ماه گارانتی تعویض و ۳۶ ماه خدمات پس از فروش می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *